Przygotowanie ogrodu do sezonu letniego wymaga sporego zaangażowania. Dobrze zaplanuj prace, będziesz szybciej cieszyć się słońcem.
Zacznij od określenia celów i priorytetów. Zastanów się, co chcesz osiągnąć w nadchodzących miesiącach. Czy planujesz posadzić nowe rośliny, przyciąć istniejące krzewy, czy może skoncentrować się na nawadnianiu i nawożeniu? Określając cele, łatwiej zaplanujesz harmonogram działań. Aby uniknąć chaosu i zapewnić roślinom odpowiednie warunki do wzrostu. Sadzenie, przycinanie, nawadnianie i nawożenie, powinny być dokładnie rozpisane.
Przygotuj listę niezbędnych narzędzi i materiałów. Warto mieć pod ręką:
- Sekatory do przycinania gałęzi i krzewów
- Łopaty i motyki do kopania i sadzenia
- Grabie do zbierania liści i trawy
- Nawozy organiczne i mineralne
- Wąż do podlewania
Korzystanie z kalendarza ogrodniczego pomoże zoptymalizować prace. Uwzględnij w nim warunki pogodowe oraz fazy księżyca. W kalendarzu ogrodniczym możesz zaplanować:
- Terminy sadzenia i przesadzania roślin
- Czas na przycinanie krzewów i drzew
- Dni nawożenia
Zdrowie i bezpieczeństwo
Stosuj odpowiednie środki ochrony osobistej. Do zabezpieczenia dłoni przed skaleczeniami zaopatrz się w rękawicę ogrodnicze. Przyda się kapelusz przeciwsłoneczny i okulary ochronne. Stosuj kremy z filtrem UV, ochronią skórę przed szkodliwym działaniem promieni słonecznych.
Unikniesz kontuzji i przeciążeń, jeśli zastosujesz odpowiednie techniki. Przy podnoszeniu ciężkich przedmiotów polegaj na uginaniu kolan zamiast pleców. To zapobiegnie urazom kręgosłupa. Korzystaj z ergonomicznych narzędzi ogrodniczych.
Prawidłowa dieta i nawodnienie
Podczas letnich prac ogrodowych musisz zadbać o prawidłowe nawodnienie. Intensywne prace fizyczne w upalne dni powodują szybką utratę wody przez organizm. Spożywanie odpowiedniej ilości wody pomaga utrzymać optymalne funkcje ciała, zapobiega zmęczeniu i utracie koncentracji. Zdecydowanie najlepsza jest woda filtrowana.
Dla wszystkich spędzających dużo czasu na świeżym powietrzu praktyczne będą butelki filtrujące. Dają dostęp do czystej wody wszędzie, gdzie jest kranówka. Filtry w butelkach usuwają zanieczyszczenia podczas picia. To wygodne, ekologiczne i ekonomiczne rozwiązanie.
Podczas intensywnych prac ogrodowych zwróć uwagę na dietę. Idealne są lekkie, ale pożywne posiłki, sałatki warzywne z dodatkiem kurczaka lub tofu. Świeże owoce są świetnym źródłem witamin i minerałów, wspomagają nawodnienie organizmu.
Estetyka
Estetyka ogrodu w dużej mierze zależy od regularnego przycinania i formowania roślin. Przycinanie pobudza wzrost, poprawia kształt i zapobiega nadmiernemu rozrastaniu. Aby zapewnić precyzyjne cięcia używaj ostrych sekatorów oraz nożyc do żywopłotów. Formowanie roślin, zwłaszcza krzewów i drzew, pozwala na utrzymanie ich w odpowiednim kształcie i harmonii z resztą ogrodu. Regularnie usuwaj suche i chore gałęzie. Taki zabieg poprawi wygląd roślin i zapobiegnie rozprzestrzenianiu chorób.
Oświetlenie ogrodowe tworzy niepowtarzalny klimat i podkreśla najpiękniejsze zakątki ogrodu. Meble ogrodowe powinny być funkcjonalne. Ścieżki z kamienia, drewna lub żwiru prowadzące do różnych części ogrodu nadadzą strukturę i uporządkują przestrzeń.
Zarządzanie przestrzenią w ogrodzie wymaga przemyślanego planowania. Dobry układ roślin, stref relaksu oraz miejsc do przechowywania narzędzi sprawi, że ogród będzie bardziej funkcjonalny.