Na czym polega gospodarka cyrkularna?


Nowoczesna gospodarka coraz częściej inspiruje się… naturą. Tak też jest w przypadku tzw. gospodarki cyrkularnej, w której nie ma czegoś takiego jak odpad, gdyż każdy składnik otoczenia ulega czasowemu przetworzeniu i ponownemu wykorzystaniu.

Idea gospodarki cyrkularnej – na czym polega?

Gospodarka cyrkularna jest bardzo często nazywana GOZ-em, czyli gospodarką obiegu zamkniętego. Jej idea jest bardzo prosta w teorii, ale skomplikowana w praktyce. Zgodnie z nią gospodarka jako całość wytwarza produkty w taki sposób, aby po ich wykorzystaniu, można było je ponownie przetworzyć w coś zupełnie innego.

Mówiąc wprost: gospodarka obiegu zamkniętego nie zna pojęcia “odpadu” lub “resztek”. Jej celem jest stworzenie warunków ku temu, aby w możliwie optymalny sposób wykorzystywać wszystkie dostępne zasoby. Aby tak się stało, konieczne jest wdrożenie wielu nowoczesnych technologii, które pozwolą przetworzyć różne rodzaje materiałów.

Jak wdrożyć zasady gospodarki cyrkularnej?

Wszystko zaczyna się od projektowania. Aby gospodarka cyrkularna mogła stać się rzeczywistością, konieczne jest:

  • stworzenie towarów o długiej żywotności,
  • optymalizacja procesów ponownego użycia,
  • szeroko rozumiana innowacyjność,
  • udoskonalanie procesów renowacji i reprodukcji oraz recyklingu.

Aby wdrożyć założenia projektu, którym jest gospodarka cyrkularna, trzeba wprowadzić kompleksowe, a zarazem systemowe rozwiązania, które zwiększają zakres możliwych do wykonania napraw i regeneracji. Na chwilę obecną jest to trudne, ale celem jest dochodzenie do pewnej idei i udoskonalanie już istniejących procesów.

Dlaczego warto wdrażać zasady gospodarki cyrkulacyjnej?

Powodów, dla których warto to robić, jest wiele. Po pierwsze, w ten sposób dbamy o nasze środowisko. Odpady poprodukcyjne to jedno z największych wyzwań naszych czasów. Próba wprowadzenia rozwiązań, które ograniczą ich podaż, jest bardzo istotna ze względu na nasze zdrowie i poziom życia. Druga kwestia to oszczędności. Gospodarka cyrkularna zakłada, że pozyskiwanie surowców z zewnątrz powinno być jak najbardziej minimalizowane. Dzięki temu ograniczamy koszty związane z wytwarzaniem surowca, a także jego zabezpieczaniem i transportem. Ostatnią kwestią są innowacje, dzięki którym nasza gospodarka idzie stale do przodu i to w tak ważnych gałęziach, jak m.in. ochrona środowiska.

Reasumując, gospodarka cyrkularna to krok naprzód, dzięki któremu możemy efektywniej dbać o nasze środowisko, inwestować w zdrowie, a także dbać o przyszłość kolejnych pokoleń mieszkańców Ziemi.