Drony są urządzeniami, które w obecnych czasach traktowane są już nie tylko jako zabawka. To dla wieli osób statek bezzałogowy, który daje okazję do tego, aby zarobić. Wykorzystywane są one do wykonywania zdjęć, filmów, pomiarów kartograficznych, mapowania terenu oraz wielu innych przedsięwzięć. Tak naprawdę są one wykorzystywane do tak dużej ilości działań, że ciężko tak naprawdę wymienić je wszystkie. Komercyjne prowadzenie działalności możliwe jest tylko wtedy, jeżeli operator posiada stosowny tytuł, który zostanie mu nadany po zdanym egzaminie.
UAVO, czyli operator bezzałogowego statku powietrznego
UAVO to skrót od Unmanned Aerial Vehicle Operator. Po polsku jest to operator bezzałogowego statku powietrznego. Oficjalnie mogą tak nazywać się te osoby, jakie ukończyły te szkolenia i zdały egzamin. Wbrew pozorom, nie jest to trudne zadanie i każdy jest w stanie poradzić sobie z tym zadaniem. UAVO to świadectwo kwalifikacji operatorów dronów. Jeżeli ktoś uzyska ten tytuł, będzie mógł wykonywać inne loty niż tylko sportowe i rekreacyjne. Osoby, które myślą nad usługami polegającymi na wykonywaniu fotografii oraz nagrań video z powietrza, fotogrametrii, muszą posiadać taki tytuł. Szczegółowe informacje na ten temat można znaleźć w art. 95 ust. 2 pkt. 5a z dnia 3 lipca 2002 roku”Obowiązek posiadania licencji nałożony został poprzez ustawę Prawo lotnicze”.
Szkolenia pod okiem profesjonalistów
Refleksje w kontekście lotniczych robotów są bardzo pozytywne, a właściciele chwalą ich precyzyjną jakość wykonania oraz przystępność użytkowania. Właściciele wpisując snh drones opinie mogą się przekonać, że ta brand zdecydowanie należy do jednych z najlepszych we Wrocławiu. Dodatkowo po sprawdzeniu snh drones krs można sprawdzić podstawowe informacje jak np. informacje o organach zarządzających. Warto stawiać na profesjonalistów – nawet, jeżeli ktoś pochodzi z innego miasta. Chodzi bowiem o zdobycie odpowiedniej wiedzy i umiejętności, dzięki czemu przystąpienie do egzaminu (i jego zdanie!) nie będzie stanowić dla nikogo problemu.
Jakie uprawnienia można zdobyć w ramach UAVO?
Do wyboru są tak naprawdę trzy podstawowe certyfikaty. Pierwsze dwa cieszą się dużą popularnością. Mowa tutaj o:
- Visual Line of Sight – czyli uprawnienia podstawowe VLOS, jakie pozwalają na sterowanie robotem latającym w zasięgu wzroku,
- Beyond Visual Line of Sight – czyli uprawnienia podstawowe BLOS, dzięki nim będzie można sterować urządzeniem latającym poza zasięgiem wzroku.
Całkiem możliwe, że osoby, jakie już na tyle wdrożą się w sterowanie dronem będą chciały pomyśleć o tym, aby zdobyć uprawnienia instruktorskie INS. Mówiąc w skrócie – osoba, która je posiada będzie mogła szkolić inne osoby. Ważne jest jednak to, aby osoba posiadająca uprawnienia INS miała co najmniej 60-godzinny nalot. Bez tego sama nie będzie mogła szkolić.
Czy warto postarać się o szkolenie w ramach UAVO? Oczywiście, że tak. Tym bardziej że można potraktować je nie tylko jako rozrywkę, ale możliwość otwarcia nowej ścieżki zawodowej.