Mazowsze to ciekawy region, ale do zwiedzania wybieramy zwykle Warszawę albo jakieś znane miejsca. Tymczasem w okolicy Warszawy jest tyle ciekawych obiektów, że naprawdę jest w czym wybierać. Samych tylko dużych magnackich pałaców w okolicy Warszawy jest kilkanaście, a każdy wart zwiedzania. Na weekend, a przynajmniej na jednodniowy wyjazd warto wybrać się do Opinogóry Górnej, dawnej siedziby Krasińskich.
Opinogóra jest wsią znaną już od XII wieku, która z czasem podzieła się na Górną i Dolną. Miała kilku właścicieli, aż w końcu trafiła w ręce księcia mazowieckiego Janusza I Starszego, a kolejny książę mazowiecki Bolesław IV (wnuk Janusza I) w Opinogórze zbudował zameczek myśliwski, w którym zresztą zmarł. W XVII wieku Opinogóra Górna trafiła w ręce Krasińskich jako starostwo niegrodowe i tak zostało aż do 1945 roku z krótką przerwą w czasach napoleońskich. W Połowie XIX wieku Krasińscy utworzyli ordynację opinogórską. Krasińscy nie budowali pałacu w Opinogórze, cały czas mieszkali w dużym dworze. Ostatni dwór z XVIII wieku został na początku XX wieku rozebrany z zamiarem budowy nowego, ale ostatecznie do tego nie doszło. Dwór został odbudowany dopiero kilka lat temu, na podstawie odnalezionych planów z początku XX wieku. Dzisiaj mieści się w nim muzeum, można podziwiać cykliczne wystawy obrazów.
Opinogóra jest najbardziej znana z pałacyku zbudowanego w 1844 roku dla poety Zygmunta Krasińskiego i jego żony. Początkowo pałacyk zbudowany w stylu neogotyckim był w zasadzie pawilonem ogrodowym. Z czasem został rozbudowany o kilka reprezentacyjnych pomieszczeń i mógł pełnić rolę domu całorocznego. Stylowy pałacyk jest niewielki, z racji neogotyckiego zdobnictwa jest czasem określany jako zameczek. W czasie wojen światowych pałacyk w Opinogórze był uszkodzony i dopiero kilkanaście lat po wojnie został odbudowany. Całe założenie w Opinogórze mieści dzisiaj Muzeum Romantyzmu, pałacyk jest udostępniony do zwiedzania.
Dawna posiadłość Krasińskich położona jest w rozległym parku. Można zwiedzać pałacyk, dwór, oficynę, palmiarnię, a tuż obok klasycystyczny kościół z połowy XIX wieku, ufundowany przez Różę Krasińską. Wycieczka do Opinogóry to w praktyce cały dzień spędzony na zwiedzaniu i odpoczynku w parku. Niemniej tuż obok położony jest Ciechanów znany między innymi z zamku książąt mazowieckich. A trzeba wiedzieć, że zamek jest w pewien sposób związany z Krasińskimi z Opinogóry.
Krasińscy z Opinogóry byli od 1818 roku właścicielami ruin zamku w pobliskim Ciechanowie, co prawdopodobnie uchroniło zamek przed ostateczną rozbiórką. Zamek w Ciechanowie został zbudowany przez księcia mazowieckiego Janusza I na początku XV wieku. Było to zamek ceglany, na planie prostokąta, z niezbyt wysokimi murami i dwiema wieżami o tej samej wysokości co mury. Zbudowano go na bagnach nad rzeką, bagna umocniono żwirem, cegłami i balami z drewna dębowego, co potwierdziły badania archeologiczne. Przy okazji datowano drewno i określono początek budowy zamku na 1399 rok. Ciekawostką jest podzamcze w całości zbudowane na drewnianej platformi, na palach wbitych w bagniste podłoże, niestety nie zachowane. Pod koniec XV wieku zamek był rozbudowywany, podwyższono mury, a jeszcze bardziej wieże, które zyskały znany dzisiaj wygląd.
W pierwszej połowie XVI wieku Mazowsze zostało włączone do Korony, więc majątek książęcy stał się królewszczyzną. Zamek w Ciechanowie został jedną z rezydencji królowej Bony, w związku z tym został rozbudowany zgodnie z jej wymaganiami. Podobnie Bona postąpiła z zamkiem w Czersku oraz z zamkiem w Liwie, który przez długie lata był zamkiem granicznym Mazowsza z Litwą. Wszystkie te zamki ucierpiały w czasie Potopu Szwedzkiego i późniejszych wojen. W XIX wieku były to w zasadzie ruiny, ale jakoś udało się je zachować przed ostatecznym zniszczeniem. Dzisiaj wszystkie te zamki można zwiedzać.
Zamek w Ciechanowie został zachowany w formie trwałej ruiny, z kontrowersyjnym nowoczesnym pawilonem wewnątrz murów. Warto go odwiedzić i poznać ciekawą historię książąt mazowieckich i ich związków z Koroną Królestwa Polskiego i I Rzeczpospolitą.