Wciąż uważana jest ona za prestiżowy kierunek studiów. Architektura niesie za sobą zaskakująco wiele możliwości pracy i rozwoju zawodowego. Dlatego też dzisiaj sprawdzimy, dla kogo jest ona dobrym wyborem i dlaczego wymaga sporych umiejętności z zakresu nauk ścisłych.
Dla kogo studia architektoniczne?
Studenci architektury to zdecydowanie artyści, ale nie tylko to determinuje łatwość późniejszego odnalezienia się w zawodzie. Równie istotne są tutaj kwestie praktyczne, a więc łączenie wyobraźni przestrzennej i umiejętności tzw. ścisłych. Prawdopodobnie z tego powodu pierwsze miesiące studiów to czas rozpoznawania i sprawdzania predyspozycji danego studenta, także jeśli chodzi o rysunek, geometrię czy malarstwo. Ci, którzy liczyli na typowo artystyczne i kreatywne podejście, mogą wręcz w pierwszej chwili przeżyć mały szok.
Architektura to studia mocno praktyczne, pełne ćwiczeń, zajęć praktycznych i stażów. Z drugiej strony konieczne jest też nabycie odpowiednich umiejętności teoretycznych. Tego typu studia to spora dawka matematyki, geometrii czy grafiki, ale także prawa budowlanego czy nawet fizyki. Wymaga to zatem sporego zaangażowania i umiejętności, a wniosek wydaje się być jeden – architektura to studia dla ludzi z prawdziwą pasją i szerokimi horyzontami.
Dlaczego warto przemyśleć te studia?
Nabycie tych kilku ważnych umiejętności daje obecnie niemal gwarancję dobrej pracy na polskim, ale i zagranicznym rynku. Stabilne zatrudnienie i dobre zarobki to z czasem także dosyć elastyczna forma pracy. Dotyczy to oczywiście osób, które mogą nazwać się specjalistami w danej dziedzinie.
Gdzie możliwa jest praca? Pierwszym pomysłem absolwentów architektury są zawsze pracownie architektury i są to zwykle oferty dosyć atrakcyjne. Osoby szukające bardziej stabilnego zatrudnienia mogą poszukać jej w jednostkach administracji w odpowiednim samorządzie, np. w wydziałach architektury. W tym wypadku trzeba jednak brać pod uwagę, że ograniczamy sobie dosyć mocno możliwości awansu zawodowego, natomiast stabilność zatrudnienia jest tutaj niemal gwarantowana. Oczywistą opcją jest także założenie własnej działalności. Tutaj mamy pełną swobodę działania i jest to z pewnością dobra opcja dla tych absolwentów architektury, którzy nie lubią czuć się uwiązani konkretnymi zobowiązaniami i mają dryg do interesów.