Ortopeda specjalizuje się w leczeniu urazów kości, złamań kończyn oraz dolegliwości bólowych kręgosłupa. Specjalista ten przeprowadza diagnostykę i leczenie całego układu ruchu (kości szkieletowe, więzadła, stawy oraz mięśnie).
Kto i w jakich przypadkach powinien zgłosić się do ortopedy?
Zazwyczaj pacjenci trafiają do ortopedy po doznaniu urazów takich jak złamanie kości, zwichnięcia kolana czy skręcenie kostki. Z pomocy ortopedy korzystają również osoby borykające się z bólami kręgosłupa, stawów, ścięgien oraz mięśni. Do ortopedy powinny zgłosić się również osoby mające problemy z ruchomością kończyn i stawów. Wszystkie niepokojące sygnały (takie jak trzeszczenie w stawach), warto skonsultować ze specjalistą możliwie jak najszybciej.
Niezbędna wizyta u ortopedy dziecięcego
“Świeżo upieczeni” rodzice powinni obowiązkowo odwiedzić ortopedę dziecięcego, który sprawdzi, czy szkielet, mięśnie oraz stawy rozwijają się u dziecka prawidłowo. Ewentualne wykrycie wrodzonych wad układu ruchu pozwoli na szybką i skuteczną korektę (https://medpolonia.com.pl). Nie warto więc zwlekać z wizytą u doświadczonego ortopedy dziecięcego.
Jakie choroby leczy ortopeda?
Do najbardziej powszechnych chorób i dolegliwości leczonych przez ortopedę należą:
– wszelkie stłuczenia, skręcenia, zwichnięcia i złamania,
– choroby kręgosłupa, dyskopatie i zmiany zwyrodnieniowe,
– stenoza lędźwiowa oraz rwa kulszowa,
– wady postawy takie jak lordoza, skolioza i kifoza,
– płaskostopie,
– jałowa martwica kręgosłupa,
– choroby zapalne stawów i kości,
– wady wrodzone,
– nowotwory kości.
Jak wygląda wizyta u ortopedy?
Pierwsza wizyta u ortopedy rozpoczyna się zwykle od szczegółowego wywiadu dotyczącego przebytych przez pacjenta chorób oraz urazów. Wiedza ta posłuży specjaliście do postawienia wstępnej diagnozy. Warto zabrać ze sobą również zdjęcia rentgenowskie a także opisy przebytych w przeszłości schorzeń. Mogą one okazać się bardzo przydatne dla specjalisty. Podczas wizyty ortopeda Poznań sprawdza stan kręgosłupa i całego szkieletu, po to aby ocenić, czy nie występują żadne wady postawy lub zwyrodnienia. Do tego celu wykorzystuje się zdjęcia rentgenowskie oraz badanie ultrasonograficzne, tomografię komputerową lub rezonans magnetyczny. Przy badaniu stawów wykorzystuje się artografię oraz artroskopię.