Jak zaprojektować małą łazienkę?

mala-lazienka

Z projektem niewielkiego wnętrza – niezależnie, czy jest to salon, łazienka czy sypialnia, wiąże się wiele problemów. Musimy zmieścić tam wszystko, co jest nam potrzebne, a jednocześnie stworzyć pomieszczenie przytulne, estetyczne i ergonomiczne. Wielu osobom wydaje się to niemożliwe, jednak przy odrobinie chęci, jesteście w stanie efektywnie zaprojektować łazienkę tak, aby spełniła wszystkie wasze oczekiwania. Jak to zrobić?

Planowanie – krok numer 1

Podstawą jest planowanie, które szczególnego znaczenia nabiera w przypadku pomieszczeń niewielkich. Warto skorzystać z rzutów łazienki, którymi zapewne dysponujecie, aby nanieść na nie wszystkie elementy wyposażenia, jakie będą niezbędne. Jeśli nie macie żadnej dokumentacji projektowej, w kilka minut stworzycie ją samodzielnie. Wystarczy wymierzyć dokładnie wnętrze, wskazując na rysunku umiejscowienie ważnych instalacji – wodnej, kanalizacyjnej, wentylacyjnej i elektrycznej. To pierwszy krok do efektywnego i estetycznego urządzenia małej łazienki.

Drugim etapem jest stworzenie listy wyposażenia, jakie chcecie umieścić w łazience. Prysznic czy wanna? Toaleta i bidet czy dwa w jednym? Umywalka na nodze czy nablatowa? To tylko kilka pytań, jakie warto sobie zadać. Od odpowiedzi zależy, jak będziemy projektować wnętrze. Bardzo istotną kwestią są meble, które powinny stanowić ergonomiczną zabudowę. Warto, z pomocą szybkiego kredytu, wykonać wszystkie szafki na zamówienie, co znacznie ułatwi zagospodarowanie przestrzeni i stworzenie miejsca do przechowywania zarówno kosmetyków i przyborów toaletowych, jak i środków czystości.

Kolory i światło

Oprócz samego wyposażenia ogromne znaczenie przy projektowaniu niewielkiej łazienki mają kolory. Zastosowanie czerni, optycznie zmniejszy pomieszczenie, chyba że kolor ten wykorzystacie na zasadzie kontrastu. Jedna ściana wykonana z czarnych płytek, podczas gdy inne są jasne, stworzy wrażenie przestronności. Pamiętajcie też o dużych lustrach, które kupicie z pomocą szybkiego kredytu. Warto je zamontować na całej ścianie przed umywalką, co także przyniesie efekt większego wnętrza.

Nie bez znaczenia jest oświetlenie. Warto zainwestować w lampy punktowe – na przykład nad lustrem oraz nowoczesne listwy ledowe, umieszczane najczęściej na suficie podwieszanym. Reflektory sufitowe z kolei zapewnią optymalne doświetlenie wnętrza. Lampy powinny być minimalistyczne, w uniwersalnych kolorach.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *