Zmarszczki i ich usuwanie – wszystko co warto wiedzieć


Z problemem zmarszczek borykają się zarówno kobiety, jak i mężczyźni w różnym wieku. Wywołują one brak pewności siebie w kontaktach interpersonalnych. Skąd się biorą? Jak im przeciwdziałać?

Przyczyny powstawania zmarszczek

Przyczyny powstawania zmarszczek są bardzo różne, a ich pojawienie się zależy od naszych osobistych predyspozycji. Są one jednak zawsze efektem utraty kolagenu i elastyny w skórze. Do czynników oddziałujących na powstawanie tych anomalii zalicza się:

  • Wiek – wykazano, iż ukończenie 25 roku życia rozpoczyna proces utraty kolagenu oraz elastyny stanowiących pewnego rodzaju rusztowanie dla elastyczności skóry twarzy.
  • Geny – skłonności do powstawania zmarszczek w określonym wieku zależą od odziedziczonych predyspozycji do tego procesu. Jeżeli w naszym rodzie zmarszczki występują wcześnie lub późno, istnieje bardzo duże prawdopodobieństwo, że będziemy powielać ten schemat.
  • Typ cery – przyjmuje się, iż osoby obdarzone skórą wrażliwą czy przesuszoną, będą narażone na wcześniejsze pojawienie się zmarszczek.
  • Fotostarzenie skóry – niekorzystne promieniowanie UV sprawia, że skóra wysycha i traci wodę, zaś wolne rodniki doprowadzają do pojawienia się na niej przebarwień oraz zmarszczek.
  • Niezdrowy tryb życia – zaliczamy tu duże dawki stresu, nieprawidłową dietę (tzw. śmieciową) czy palenie papierosów. Wszystko to powoduje nagromadzenie się niekorzystnych toksyn i wolnych rodników w skórze, które sukcesywnie doprowadzają do odwodnienia skóry, występowania różnych anomalii i dermatoz, niszczenia substancji wypełniających cerę (lipidów, białek), a także zaprzestania produkcji kolagenu i elastyny. Hormon stresu (kortyzol) niszczy fibroblasty odpowiadające za produkcję kolagenu, zaś permanentne palenie papierosów skutkuje powstawaniem charakterystycznych zmarszczek palacza (zmarszczki promieniste w okolicach ust oraz kurze łapki).
  • Menopauza – zanik estrogenu spowalnia działanie fibroblastów, co skutkuje wiotczeniem skóry.
  • Nieprawidłowa pielęgnacją twarzy – nieodpowiednie dopasowanie kosmetyków do rodzaju cery lub ich brak, nieodpowiednia higiena twarzy, itp.

Rodzaje zmarszczek

Wbrew pozorom, zmarszczki nie są identyczne. Ze względu na różne źródła i miejsca występowania, możemy je uporządkować w pewną typologię. Możemy zatem wyróżnić następujące rodzaje zmarszczek:

  • Mimiczne – ich powstawanie uzależnione jest od częstości wyrażania danych emocji. Są silnie związane z pracą mięśni twarzy, które rozkurczają się i skurczają, by ukazać odczuwane przez nas uczucia. Im więcej takiej pracy tych mięśni, tym bardziej skóra twarzy poddawana jest rozciąganiu, aż w końcu zaczyna powoli tracić swą elastyczność. Powstawanie tych zmarszczek nie ma w żaden sposób związku z procesami starzeniowymi. Możemy je najczęściej zaobserwować przy ustach, oczach, brwiach oraz na czole (np. lwia zmarszczka).
  • Grawitacyjne – jak sama nazwa wskazuje, ich powstawanie uzależnione jest od procesu grawitacji, który w połączeniu z naturalną utratą substancji podtrzymujących i wypełniających w skórze doprowadza do powstawania tych anomalii.
  • Strukturalne – związane z promieniowaniem UV, są efektem fotostarzenia skóry twarzy. Zmiany te mogą obejmować znaczne partie skóry (oczy, czoło, policzki, twarz na dole, szyja, dekolt) i dodatkowo często naznaczone są przebarwieniami.

Zmarszczki – profilaktyka i redukcja

Sposoby przeciwdziałania oraz redukcji zmarszczek możemy podzielić na te, które możemy wykonać sami oraz takie, które są oferowane przez profesjonalne kliniki i gabinety medycyny estetycznej. Do samodzielnej profilaktyki oraz walki ze zmarszczkami zaliczamy:

  • odpowiednia pielęgnacja twarzy – dopasowanie kosmetyków do stanu i typu naszej cery, a także wieku;
  • ochrona twarzy – skupienie się na dopasowywaniu kremów do panujących warunków atmosferycznych, np. stosowanie kremów z filtrami UV, by zapobiec fotostarzeniu;
  • odpowiednia dieta – zrezygnowanie bądź ograniczenie niezdrowego jedzenia na rzecz produktów jak najmniej przetworzonych oraz picie dużych ilości wody;
  • zmiana trybu życia – więcej sportu i aktywnych form spędzania czasu;
  • redukcja stresu – zadbanie o kondycję wewnętrzną naszej psychiki, techniki relaksacyjne;
  • rezygnacja z używek;
  • stosowanie ćwiczeń mięśni twarzy – coraz bardziej słynna joga twarzy, która sprawia, iż skóra staje się bardziej ukrwiona, co pobudza procesy regeneracyjne oraz wzmacnia jej elastyczność i napięcie.

Jeśli chodzi o skuteczne metody niwelowania zmarszczek już istniejących, istnieje szeroka gama zabiegów kosmetycznych. Mogą być one nieinwazyjne oraz inwazyjne. Warto dodać, że nieinwazyjne sposoby walki z tą anomalią są jednak mniej skuteczne. Natychmiastowy efekt przynosi jednak botoks.

Botoks – na czym polega?

Usuwanie zmarszczek poprzez botoks jest metodą inwazyjną. Oznacza to, iż ingerujemy tu w strukturę naszego naskórka wstrzykując tzw. jad kiełbasiany (toksynę botulinową) w miejsca, na których występują zmarszczki. Zabieg nie wymaga użycia środków przeciwbólowych, jest szybki i przynosi natychmiastowe rezultaty. Po wykonaniu sesji lekarz nakłada na skórę twarzy krem z witaminą K, zaś pierwsze widoczne efekty możemy zauważyć już od 2 do 14 dni od wizyty. Po upływie 2 tygodni lekarz kontroluje stan twarzy i wykonuje ewentualne poprawki – np. wykonuje iniekcję z kwasu hialuronowego.

Stosując naturalne metody w połączeniu z botoksem możemy uzyskać zatem widoczne i natychmiastowe efekty odmłodzenia skóry. Oprócz botoksu istnieje również szereg zabiegów anti-aging, które doświadczony dermatolog jest w stanie dobrać do naszych problemów, uwzględniając specyfikę skóry.