Zapotrzebowanie kaloryczne BMR. Co to jest i jak go obliczyć?

Dzienne zapotrzebowanie kaloryczne, inaczej BMR (z ang. Basal Metabolic Rate) to dzienna liczba kalorii potrzebna naszemu organizmowi do utrzymania wszystkich funkcji życiowych. Określenie naszego podstawowego zapotrzebowania kalorycznego jest podstawą do dalszego określenia dawki kalorii jaką będziemy przyjmować by osiągnąć swój cel.

By obliczyć swoje zapotrzebowanie kaloryczne, możemy skorzystać ze wzorów.

Wzór do obliczenia dla mężczyzn to [9,99 x masa ciała (kg)] + [6,25 x wzrost (cm)] – [4,92 x wiek (lata)] + 5 . Wzór dla obliczenia zapotrzebowania dla kobiet to [9,99 x masa ciała (kg)] + [6,25 x wzrost (cm)] – [4,92 x wiek(lata)] – 161. Można również skorzystać z gotowych kalkulatorów, które bez problemu znajdziemy w internecie. Wynik, który uzyskamy, to liczba kalorii wymagana przez nasz organizm do prawidłowego funkcjonowania. Spożywając taką liczbę kalorii nie przytyjemy, ani nie stracimy kilogramów. Następnym krokiem jest określenie czy chcemy przytyć czy schudnąć i od uzyskanej liczby odejmujemy, bądź dodajemy 300-500kcal. W przypadku utraty kilogramów należy pamiętać o tym, by nie schodzić na zbyt długi czas na zbyt niska ilość kalorii.

Warto wspomnieć, że wynik BMR nie bierze pod uwagę naszego trybu życia

Osoba pracująca w trybie siedzącym zużywa mniej energii niż osoba pracująca ciężko fizycznie. Jak wiadomo każda aktywność fizyczna bez względu na to jaka jest nasza kondycja organizmu również spala energię, a im więcej jej spalimy, tym więcej możemy doliczyć sobie do swojego zapotrzebowania. Możemy również doliczyć cząstkową część i dzięki temu zabiegowi pozostać na większym deficycie kalorycznym, co pozwoli nam szybciej schudnąć.

Zorientowanie w tym temacie jest podstawą do utrzymania wagi po zastosowaniu jakiejkolwiek diety. Po diecie wracamy do codziennego żywienia i nie musimy stosować się do zaleceń odnośnie konkretnych jadłospisów czy produktów, niemniej jednak musimy pilnować spożywaną ilość kalorii. Nieprzekraczanie dziennego zapotrzebowania zapewni nam brak efektu jojo oraz niepotrzebnych rozczarowań i pracy na marne.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *