Zapomniane nieco Zakarpacie

Zakarpacie to wyjątkowo fascynująca kraina. Przez 1000 lat należało do Węgier, potem było częścią Czechosłowacji, a po II wojnie przyłączono je do Związku Radzieckiego. Obecnie jest częścią Ukrainy. Warto odwiedzić te fascynujące ziemie o długiej historii i wyjątkowej przyrodzie.

Góry dookoła

Górzysty charakter Zakarpacia czyni z niego świetną atrakcję turystyczną. Znajdują się tu najdziksze góry Europy, czyli Gorgany i Czarnohora. Przepiękne, dzikie lasy, unikalna roślinność oraz ciekawa kultura sprawia, że każdy, kto odwiedza te strony, wyjeżdża pełen zachwytu i podziwu. Niezapomniane są też kąpiele w licznych wodach termalnych.

Niewielkie miasteczka wciąż przypominają o epoce Austro-Węgier. Wciąż żywa jest kultura i kuchnia węgierska, nierzadko można usłyszeć język węgierski. Ale widać również wpływy czeskie. Sami mieszkańcy Zakarpacia często określają się jako Rusini.

Turystów zaskoczy miejscowa kultura ludowa i fantastyczne, regionalne pamiątki, które są wykonywane na miejscu. Wspaniała, zróżnicowana kuchnia to połączenie smaków wielu narodów. Doskonałe, choć mało znane wino też jest bogactwem tego regionu. Do tego trzeba dodać liczne zabytki – zamki, cerkwie, kościoły i wiele innych. Więcej na: https://www.kresy.com/osw,wycieczka-na-zakarpacie,85

Co koniecznie trzeba zobaczyć

Jak każdy turystyczny wyjazd, także i wycieczka na Zakarpacie ma kilka punktów, których absolutnie nie można pominąć. Obowiązkowo trzeba odwiedzić stolicę tego regiony Użhorod. To spokojne, nieco senne miasteczko oferuje świetną kuchnię i niezwykły klimat. Zobaczymy tu też stary zamek z potężnymi murami i wyjątkowo ciekawy skansen architektury ludowej. Prawdziwy podziw wzbudza też miejscowa katedra grekokatolicka.

Kolejnym miejscem jest Mukaczewo. Zwiedzanie najlepiej zacząć od zamku Palanka. W jego piwnicach warto zdegustować miejscowe wina. Obowiązkowa jest też wizyta na bazarze, pełnym przeróżnych pyszności.

Oczywiście nie można pominąć zakarpackich term. Warto odwiedzić te w Beherowe. W Swalawie można zażyć nie tylko kąpieli w solankowych jeziorach, ale i spróbować doskonałych wód mineralnych.

Wszystko jednak przebija zakarpacka przyroda. Warto też wejść na najwyższy szczyt Howerlę i podziwiać niesamowite panoramy.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *