Mieszkanie, kupić czy wynająć?

Czy obecnie w danej chwili opłaca się kupić czy wynająć mieszkanie? W Polsce istnieje przekonanie, że lepiej mieć ciasne ale własne lokum. Ogólnie na świecie tendencja posiadania własnego mieszkania lub domu jest zupełnie inna niż w Polsce. Wynika to z tego, że ludzie często nie wierzą swojego miejsca zamieszkania jako stałego, ponieważ rynek pracy bywa zmienny, a więc potrzebne są częste przeprowadzki – ludzie w zasadzie idą tam gdzie są lepsze warunki do pracy, życia, mieszkania i wszelkie związane z tym koszta.

Osobiście jestem zdania, że w Polsce lepiej jest kupić mieszkanie, ponieważ cena wynajmu, jak i płatności kredytu to niestety bardzo mała różnica, a później mieszkanie czy dom można odsprzedać wraz ze spłatą kredytu. Inaczej sprawa wygląda na zachodzie, gdzie wynajem mieszkań jest dużo tańsze niż ich wykup. Ludzie mają więc większy szans na rozwój, lepszą pracę, warunki życiowe itp. W Polsce też jest to możliwe mają własne mieszkanie na kredyt, ale możecie sami zapytać się siebie szczerze – czy łatwiej jest zerwać umowę najmu i przeprowadzić się z reguły do wynajmowanego mieszkania, czy łatwiej jest sprzedać mieszkanie z kredytem.

Łatwo jest trafić na takiego kupca?

Z pewnością nie. Polski rząd idą z duchem czasu zamierza po trochu wprowadzać różnego rodzaju zmiany – programy mieszkanie+ itd. Wynajem mieszkania od Państwa ma być o połowę tańszy od zwykłego przedsiębiorcy, który w Polsce liczy sobie o wiele za dużo. Takie prawo funkcjonuje już w Niemczech, czy Szwecji, gdzie wynajem mieszkania od Państwa jest dużo tańsze i dlatego też większość społeczeństwa – nie tyłko młodych – woli wynajmować mieszkanie niż kupować je na własność, ponieważ sytuacja na rynku zmienia się tak często, że lepiej i korzystniej wychodzi po prostu wynająć. Podobnie ma się rzecz już w Polsce. Jednak jeżeli ktoś ma wyjątkowo “stałą pracę” może postawić na wykup własnościowy – domu czy to mieszkania.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *