Kiedy powinniśmy stosować aparat ortodontyczny?

Zdrowy uśmiech to ważna sprawa nie tylko jak sama nazwa wskazuje ze względów zdrowotnych, ale także (a dla niektórych przede wszystkim) czysto estetycznych. Skrzywiony zgryz, nierówno rosnące zęby, szczeliny między zębami itd. można leczy za pomocą aparatu ortodontycznego. Dzięki niemu możliwe jest leczenie także zaburzeń stawów szczękowych, nagryzu pionowego, krzywe lub stłuczone zęby albo nieprawidłowe ułożenie żuchwy.

Niektórzy jednak nie wiedzą kiedy przychodzi ta właściwa pora na użycie aparatu ortodontycznego.


Właściwie nie ma żadnych przeciwwskazań, by rozpocząć leczenie nim niemal w każdym wieku. Choć dentyści z reguły są zgodni, że najlepszym okresem do noszenia aparatu ortodontycznego jest okres między 10. a 14. rokiem życia.

Należy jednak pamiętać, że założenie aparatu powinno być dobrze skonsultowane nie tylko z dentystą, ale przede wszystkim dzieckiem, ponieważ w tym okresie (dojrzewania dziecka) trudnym dla dziecka dokonywanie korekt w wyglądzie twarzy może być traumatycznym przeżyciem. Zresztą aparat ortodontyczny nie jest stosowany tylko przez dzieci, ale także przez osoby dorosłe chcące poprawić drobne korekty uśmiechu, jak i jego ogólnej jakości (np. zgryzu). Co więcej, noszenie aparatów ortodontycznych jest w zasadzie modne. Nastała specyficzna moda wśród osób starszych na noszenie takich aparatów, które nie muszą być zakładane na stałe – są także wersje wyciągane.

Jak długo trzeba nosić aparat ortodontyczny?

To już w dużej mierze zależy od planu leczenia, jakie powinien ustalić z nami specjalista. Najczęściej jest to jednak okres od 18 do 30 miesięcy. Niestety, ale są także przypadki pacjentów, które będą musiały nosić aparat ortodontyczny na stałe, aby nie dopuścić do powrotu stanu sprzed leczenia – zgrzyt, złe ułożenie zębów itd. Warto pamiętać, że leczenie aparatem nie jest już uciążliwe jak miało to miejsce kiedyś, ponieważ zmieniła się forma jak leczenia – łagodne klamry i nacisk na zęby, jak i wykładany aparat są teraz w modzie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *